Legislacja

Kancelaria świadczy usługi z zakresu legislacji. Doradztwo prawne związane z procesem legislacyjnym dotyczy sporządzania projektów aktów prawnych oraz ich uzasadnień. Projekty przygotowywane są zgodnie z Zasadami Techniki Prawodawczej, a uzasadnienia do nich stosownie do wymogów określonych w Regulaminie Sejmu RP, Regulaminu Senatu RP lub Regulaminu pracy Rady Ministrów.

Regulamin Sejmu i Senatu oraz doskonale znana wszystkim Konstytucja dokładnie określa to, jak powinna odbywać się legislacja. Proces, który odnosi się do projektów ustaw. Samodzielne nadzorowanie tego procesu przez osoby, które nie mają wiedzy, może okazać się nie lada problemem.

Proces ustawodawczy – co obejmuje?

Sporządzenie aktów prawnych wymaga odpowiedniej wiedzy. Takiej, która nie jest w posiadaniu dużej części społeczeństwa. Podczas procesu legislacyjnego może przydać Wam się wsparcie naszej kancelarii, która będzie w stanie wskazać m.in. co obejmuje proces ustawodawczy.

Składa się on z następujących elementów:

  • wyjście z inicjatywą ustawodawczą,
  • czytanie w Sejmie,
  • debata w Senacie,
  • złożenie podpisu prezydenta,
  • ogłoszenie uchwały w Dzienniku Ustaw.

Proces skomplikowany, czasochłonny, ale opłacalny, jeżeli komuś naprawdę zależy. Trzeba jednak się do tego przygotować, aby w programie prac komisji nie zabrakło miejsca na kolejny projekt ustawy, któremu nie będzie można nic zarzucić.

Czym jest inicjatywa ustawodawcza?

Trzeba przyznać, że na temat prac legislacyjnych rządu człowiek czasem nie ma “bladego pojęcia”. Nie ma co ukrywać, że prawo jest bardzo skomplikowane i zrozumienie tych wszystkich etapów nie będzie tak łatwe.

Pomożemy Wam w tym wszystkim zapewniając kompleksowe doradztwo w procesie legislacyjnym. Powiemy Wam również o tym, czym jest inicjatywa ustawodawcza. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie uzasadnienie dla inicjatywy. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że na pewno będzie ona wzięta pod uwagę.

Projekt aktów prawnych

Projekt ustawy to temat, który wymaga odpowiedniego zaangażowania. Czy każda osoba może doprowadzić do złożenia takiego projektu? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Do złożenia inicjatywy ustawodawczej, a tym samym do wdrożenia procesu legislacyjnego mają prawo:

  • posłowie – musi być ich co najmniej 15 lub musi to być też komisja sejmowa;
  • Senat;
  • Prezydent Polski;
  • Rada Ministrów.

Istnieje również możliwość, aby każdy pełnoletni obywatel również stał za taką inicjatywą ustawodawczą. Wymogiem jest zebranie minimum 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy. Wydawać by się mogło, że jest to zadanie ponad miarę, ale dzięki naszemu wsparciu, wszystko uda się zrealizować.

Usługi z zakresu legislacji

Kancelaria radcy prawnego jest tak naprawdę dobrym miejscem, gdzie można tak naprawdę zacząć, jeżeli chodzi o proces zmieniania “świata”. To dzięki naszemu wsparciu będziecie mieli świadomość tego, co należy zrobić, aby mieć pewność, że żaden z etapów nie zostanie pominięty.

Kompleksowe usługi z zakresu legislacji obejmują:

  • projektowanie aktów normatywnych, zarządzeń oraz rozporządzeń,
  • wykonywanie aktów prawa miejscowego, jakie są w stanie objąć także zarządzenia organów samorządów terytorialnych, a także uchwał;
  • opinie, jakie obowiązują przy aktach normatywnych tak, aby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa;
  • akty wewnętrzne, obejmują one m.in. statuty stowarzyszeń, fundacji oraz innych podmiotów zarówno publicznych, jak również prywatnych, w skład tego wchodzą również regulaminy, polityki i zarządzenia.

Proces legislacyjny – jak należy się do niego przygotować?

Każdy z naszych klientów musi wiedzieć, że legislacja jest procesem długotrwałym. Jednak nie oznacza to tego, że należy się poddawać. Pomożemy Wam się do tego przygotować oraz będziemy z Wami na każdym etapie tego procesu.

W głównej mierze nasza oferta skierowana jest do stowarzyszeń, fundacji oraz organizacji pozarządowych. Do tych wszystkich osób, jakie przygotowują obywatelskie projekty ustawodawcze lub poprawki do projektów ustaw procedowanych w Radzie Ministrów lub Parlamencie.

Pomożemy Wam wszystko dopracować, aby mieć większą pewność co do tego, że ten proces będzie miał szansę na pozytywne zakończenie.

Kancelaria Radcy Prawnego
Agnieszka Socha-Kisielewska

Samodzielne mierzenie się z obowiązującym prawem nie należy do łatwych.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.